Uznawanie świadectw uzyskanych w Republice Białorusi

Szanowni Kandydaci,
Z dniem 3 listopada 2023 r. przestała obowiązywać Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Republiki Białorusi o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym, równoważności stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki, stanowiąca podstawę prawną do podejmowania przez obywateli Białorusi nauki na uczelniach wyższych w Polsce.
W związku z powyższym, świadectwa uzyskane w Białorusi od dnia 29 września 2005 r.uprawniające do podejmowania studiów wyższych, podlegają w Polsce uznaniu w drodze decyzji kuratora oświaty zgodnie z przepisami art. 93 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 2230 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2015 r. w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2023 r., poz. 1885).

W sprawach o uznanie świadectwa lub innego dokumentu, albo o potwierdzenie wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki właściwy jest kurator oświaty ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się, a  w przypadku braku takiego miejsca - kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę instytucji, w której osoba ta zamierza złożyć świadectwo.

W przypadku naszej Uczelni jest to Kuratorium Oświaty w Warszawie:

Kontakt i informacje: https://www.kuratorium.waw.pl/pl/poradnik-klienta/inne-sprawy/uznanie-swiadectw-uzysk/5423,Uznanie-swiadectw-uzyskanych-za-granica.html

Natomiast świadectwa uprawniające do podejmowania studiów wyższych, uzyskane w Białorusi przed dniem 29 września 2005 r., są uznawane za równoważne z polskim świadectwem dojrzałości na podstawie umów międzynarodowych, tj.:
 Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o równoważności dokumentów o wykształceniu,
stopniach i tytułach naukowych wydawanych w PRL i ZSRR, podpisanego w Warszawie w dniu 10 maja 1974 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 4, poz. 14 i 15);

− Konwencji o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, szkół średnich zawodowych i szkół wyższych, a także dokumentów o nadawaniu
stopni naukowych i tytułów naukowych, sporządzonej w Pradze w dniu 7 czerwca 1972 roku (Dz. U. z 1975 r. Nr 5, poz. 28 i 29).